سابقه و خلاصه اقدامات راینو

شرکت رهنمون فناوری اطلاعات (سهامی خاص) طی حدود 20 سال سابقه خود (تاسیس ۱۳۸۱) پروژه‌های متعددی را در زمینه‌های زیرساخت شبکه و مراکزداده، راه‌حلهای محاسبات انبوه، راه حلهای ذخیره‌سازی انبوه و دیگر حوزه‌های مرتبط با انتقال داده، پردازش و ذخیره سازی داخل سازمانی و ابری داده‌ها با موفقیت به انجام رسانده است. شرکت طی مدت فعالیت خود، با تامین کنندگان متعدد تجهیزات و فناوریهای نوین در این حوزه در سطح بین‌المللی همکاری داشته و به طور خاص تعامل و ارتباط مستقیمی با سازندگان تجهیزات و قطعات تشکیل دهنده سرورها از جمله Intel، Samsung، Hynix، Nvidia، Seagate، FSP، Delta، Inspur و ASUS به شکل نزدیک و فناورانه برقرار نموده است. این سطح همکاری در کنار پروژه‌های متعدد داخلی باعث گردیده نیروهای متخصص این شرکت از دانش و تجربه عمیقی در زمینه ساخت و تامین این تجهیزات برخوردار گشته و توان فنی لازم جهت طراحی، تولید، راه اندازی و پشتیبانی این دستگاهها را کسب نمایند.

محصولات حوزه سرور و ذخیره‌سازی

سرورها، ایستگاههای‌کاری و ذخیره سازهای راینو با اتکا بر دانش و تجربه متخصصات ایرانی و عطف به نیازها و شرایط زیست‌بوم فناوری اطلاعات کشور طراحی و در محل کارخانه شرکت رهنمون فناوری اطلاعات (سهامی خاص) واقع در منطقه ویژه اقتصادی پیام تولید میگردند.

محصولات راینو در ۷ گروه شامل سرورها برای کاربریهای مختلف در زیرساخت شبکه‌های اطلاعاتی سازمانها و شرکتها، مراکز داده اپراتورها، بانکها و ارایه دهندگان سرویس و محتوای برخط،  ایستگاههای کاری جهت کاربردهای سنگین محاسباتی و پردازشی نرم افزارهای مهندسی و گرافیکی و ذخیره سازها جهت نگهداری و دسترسی انبوه به اطلاعات به شرح زیر ارایه میگردند:

  1. سرورهای استاندارد پردازشی:

دو پردازنده، قابل نصب در رک (Performance Servers – Rackmount Dual Processor)

سرورهای سری پردازشی قابل نصب در رک راینو با ارایه توان پردازشی بالا در کنار مصرف بهینه انرژی و پشتیبانی از حافظه و درگاههای متعدد برای بسیاری کاربردهای عمومی مناسبند.

 

این سرورها با اشغال تنها یک یونیت رک (1U) قدرت پردازشی فوق العاده‌ای در فضای بسیار کم ارایه مینمایند. این سرورها نه تنها برای مراکز داده (DataCenters) بلکه برای شرکتهای  متوسط و بزرگ، اپراتورها و بانکها جهت کاربریهایی نظیر سرور عمومی شبکه، سرور دایرکتوری سرویس، سرور ذخیره سازی مکاتبات و فایلهای داخل سازمانی، نرم‌افزارهای مالی، پرسنلی، حسابداری و اتوماسیون اداری مناسب هستند.

2. سرورهای ذخیره‌سازی و ذخیره‌سازها:

۸ تا ۳۶ جایگاه هارددیسک در ۱ تا ۴ یونیت (Storage Servers – Rackmount Flexible)

ذخیره سازها نقش مهمی در شبکه‌ها و مراکزداده امروزی بازی میکند. سری سرورهای ذخیره‌سازی RS520 و RS540 راینو ضمن پشتیبانی از دو پردازنده خانواده Scalable شرکت Intel دارای ترکیبات انعطاف پذیری از رسانه‌های ذخیره سازی هستند. در این تجهیزات میتوان از هاردیسکهای قابل اطمینان SAS یا دیسکهای ارزان و دردسترس SATA استفاده نمود.

استفاده از سرورهای ذخیره‌سازی بجای تجهیزات Storage روز به روز در شبکه‌های امروزی طرفداران بیشتری پیدا مینماید. با استفاده از سرورهای ذخیره‌سازی نه تنها هزینه لایسنس و نگهداری بالا صرفه جویی میگردد، بلکه هر زمان نیاز سازمان ایجاب نماید میتوان با نصب سیستم عاملهای متعارف آنها را به یک سرور عمومی بدل نمود.

3. سرورهای ظرفیت بالا:

توان پردازشی و ذخیره سازی زیاد (Ultra-Storage Servers – High Performance)

سرورهای رده RS720 راینو نه تنها قابلیت پشتیبانی از پردازنده‌های بسیار سریع سری Scalable شرکت Intel را دارا میباشند، بلکه با فراهم نمودن ظرفیت ۳ ترابایت حافظه (RAM) و ۲۴ محفظه قرارگیری ذخیره سازی شامل هارددیسکهای قابل اطمینان SAS و SATA و همچنین ماجولهای فوق سریع NVMe همه چیز را برای یک سرویس دهی بسیار سریع ارایه مینمایند. این سرورها در کاربریهای فوق سنگین پردازشی که نیاز به فضای ذخیره سازی بالایی دارند مانند قلب مراکز داده حساس کاربرد دارند. ترکیب ظرفیت بالای حافظه و سرعت فوق‌العاده ماجولهای ذخیره سازی NMVe، طراحی این تجهیزات را برای مجازی سازی و کلاسترینگ ایده‌آل نموده. است.

4. سرورهای پردازش تصویری:

تعدد پردازنده‌های محاسباتی و گرافیکی

(Multiple GPU Servers – Vector Process Intensive)

تجهیزات سری ESC راینو مدلهای ۴۰۰۰ و ۸۰۰۰ سرورهای اختصاصی محاسبات پردازش تصویری هستند. این تجهیزات با قابلیت پشتیبانی از دو پردازنده قدرتمند Scalable شرکت Intel به کمک حداکثر ۸ کارت گرافیک همزمان، توان پردازشهای گرافیکی، وکتور و سه بعدی بسیار بالای دارند.

این تجهیزات عموما در محاسبات سنگین گرافیکی یا برداری مانند طراحی سه بعدی، رندر، محاسبات معماری، اکتشاف نفت، تشخیص چهره، شبیه‌سازی و امثال آن کاربرد دارند.

5. سرورهای اقتصادی و کم‌مصرف:

تک پردازنده، قابل نصب در رک

(Economic Servers – Rackmount Single Processor)

این سرورها توان پشتیبانی از یک پردازنده سری Xeon و حداکثر ۶۴ گیگابایت حافظه را دارند. ۴ عدد محفظه هارددیسک قابلیت نصب دیسکهای ارزان قیمت SATA را فراهم مینماید. البته با نصب کنترلر اضافی پشتیبانی از SAS نیز فعال میگردد.

از این سرورها میتوان در شرکتهای کوچک (عموما با ۱۵ نفر کارمند یا کمتر) یا برای مصارف سبک پردازشی استفاده نمود. در جایی که امکان پیاده‌سازی مجازی سازی نباشد میتوان با تعدد سرورهای از این نوع هر سرویس را بطور جداگانه بر روی یک سرور مستقل نصب نمود. این سرورها جهت ذخیره تصاویر دوربینهای مداربسته نیز مناسبند.

توضیحاتی در خصوص نام تجاری «راینو» RINO

این نام از سرحرف کلمات زیر در انگلیسی:

RAHNAMOON INTEGRATED NEXUS  OPERTAVES

تشکیل گردیده که به فارسی بدین معنی است:

راهکارهای ارتباطی یکپارچه رهنمون

همچنین کلمه RINO (راینو) در زبان انگلیسی مشابهت آوایی با کلمه RHINO (یا Rhinoceros) دارد که به معنی «کرگدن» است. این عبارت و نماد سر کرگدن در لوگوی راینو نشان از صفاتی همچون «پایداری» :استقامت» «قدرت» و «استحکام» دارد که در محصولات این برند (سرورها) مفهوم برتری فنی و فناورانه را در پایداری و استمرار سرویس در ضمن قدرت پردازشی القا مینماید

شعار (Moto) همراه نام تجاری با عنوان «راهی نو» دارای هم‌آوایی با کلمه اصلی راینو است و همچنین نشان از نوآوری و انتخاب «راهی‌نو» در زمینه تجهیزات معرفی شده جدید به بازار (سرورهای بومی) و استقلال از برندها و روشهای قبلی دارد.

اهداف تولید محصول در ایران

از آنجا که عمده زیرساختهای حیاتی کشور بخصوص در حوزه تجهیزات پردازشی (سرور) در حال حاضر بر پایه تجهیزات و فناوریهای شرکتهای آمریکایی و به طور مشخص محصولات شرکتهای HP، Dell/EMC، IBM و Supermicro بنا گردیده، خلاصی از این وابستگی و توسعه فناوریهای لازم در این خصوص با بومی سازی و حرکت به سمت جذب دانش لاجستیک قطعات تشکیل دهنده و تولید این محصول در داخل ضروری به نظر میرسد.

عوامل متعددی باعث میگردد تولید دستگاه سرور دارای توجیه فنی، اقتصادی و استراتژیک باشد:

  1. میزان تقاصای بالای این محصول در کشور، و حجم عظیم بازار فروش آن ایجاب مینماید که بخشی از زنجیره ارزش‌ تولید این محصول (از مرحله تحقیق و توسعه تا ساخت قطعات، طراحی مهندسی تا یکپارچه‌سازی و نصب نرم‌افزار) در داخل کشور انجام گشته و سود و ارزش افزوده حاصله به فعالان فناور داخلی و اقتصاد کشور بازگردد.
  2. طراحی، مهندسی، مدیریت زنجیره تامین قطعات اولیه و یکپارچه‌سازی این تجهیزات به نیروی انسانی متخصص نیاز دارد که بومی‌سازی و ساخت آن در کشور میتواند به اشتغال‌زایی و ارتقا سرمایه انسانی و همچنین جلوگیری از مهاجرت نیروهای نخبه و ماهر کمک نماید.
  3. به دلیل حجم و گستره بالای استفاده از تجهیزات سرور که تقریبا در هر سازمان، شرکت و مرکزداده عمومی و خصوصی استفاده میگردند، بومی‌سازی دانش فنی این تجهیز میتواند به کاهش ارزبری در تامین و همچنین کاهش هزینه‌های نگهداری آنها کمک نماید.
  4. اولین تحریمهای کشور آمریکا، فناوری‌های پردازشی انبوه از جمله سرورها را هدف قرارداده است. ارایه این محصولات بطور مستقیم به کشور ایران توسط همه شرکتهای صدرالاشاره ممنوع بوده و در بازه تحریم قراردارد. لذا تامین کالای مناسب از تولید کننده اصلی، اطمینان از اصالت کالا، دریافت خدمات پس از فروش و دسترسی و پشتیبانی فنی آنها در کشور سالهاست که غیر ممکن است.
  5. بدلیل تحریمهای ثانویه، کشورهای ثالث نیز از ارایه این تجهیزات به کشور ایران منع گردیده و دسترسی به کانالهای ثانویه نیز با معضلات فراوانی روبروست.
  6. سرور محصولی است که نه تنها به شکل منفرد (Standalone) در شبکه و مراکزداده قابل استفاده است بلکه به عنوان یک محصول میانی در زیرساختهای فناوری اطلاعات، حلقه مهمی در تولید دیگر محصولات این صنعت نیز محسوب میگردد. تجهیزاتی از قبیل فایروال‌ها، سوییچ‌های پرظرفیت، مراکزتلفن، ذخیره‌سازها، روترهای پرظرفیت و تعداد زیادی از کاربردهای نرم‌افزاری سازمانی دیگر امروزه از سرورها بعنوان سخت‌افزار میانی (Appliance) استفاده مینماید که بومی سازی آن میتواند به تولید و توسعه بازار محصولات جانبی فوق‌الذکر کمک نماید.
  7. از دید امنیتی، مالکیت معنوی و اشراف فنی بر جزییات و منابع فنی (سخت‌افزاری و نرم‌افزاری) به‌کار رفته در سرور میتواند به اطمینان از پایداری شبکه و همچنین جلوگیری از نفوذ از طریق Backdoor های سخت/نرم کمک نماید. حملات سایبری متعدد به زیرساختهای کشور که عمدتا ریشه در نقاط ضعف و نا‌امنی تجهیزات وارداتی شرکتهای خارجی و واسطهای میانی دارد لزوم تمرکز بر تولید و توسعه این تجهیزات را بیش از پیش نمایان میسازد.